MKS1XTI-10 AC200
Manufacturer No:
MKS1XTI-10 AC200
Manufacture:
Omron Automation and Safety
Package:
Datasheet:
MKS1XTI-10 AC200
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 200V
Product Attribute
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
220VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Plug In
Seal Rating
Must Operate Voltage
160 VAC
Coil Current
11.6mA
Must Release Voltage
60 VAC
Coil Voltage
200VAC
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)
10A
Operate Time
20ms
Release Time
20ms
Series
MKS-X
Mounting Type
Socketable
Features
Test Button
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
3.16 kOhms
Packaging
Bulk
Contact Material
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Company Profile
MKS1XTI-10 AC200 Relevant information
MKS1T-10 AC100
MKS1T-10 AC100
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 100V
MKS1T-10 AC110
MKS1T-10 AC110
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 110V
MKS1T-10 AC120
MKS1T-10 AC120
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 120V
MKS1T-10 AC200
MKS1T-10 AC200
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 200V
MKS1T-10 AC220
MKS1T-10 AC220
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 220V
MKS1T-10 AC230
MKS1T-10 AC230
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 230V