MK3PNV-5-I-AC220
Manufacturer No:
MK3PNV-5-I-AC220
Manufacture:
Omron Automation and Safety
Package:
Datasheet:
MK3PNV-5-I-AC220
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V
Series
MK
Mounting Type
Socketable
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Varistor
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
5.09 kOhms
Packaging
Bulk
Contact Material
Silver (Ag)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 250VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Seal Rating
Must Operate Voltage
176 VAC
Coil Current
11.0mA
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
10A
Operate Time
20ms
Release Time
20ms
Company Profile
MK3PNV-5-I-AC220 Relevant information
MK3P AC100/110
MK3P AC100/110
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
MK3P-13-DC24
MK3P-13-DC24
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
MK3P-2 AC100/110
MK3P-2 AC100/110
MK3P-2 DC24
MK3P-2 DC24
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
MK3P-I AC12
MK3P-I AC12
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
MK3P-I AC220
MK3P-I AC220