S11L0C-P07MFG0-7700
Manufacturer No:
S11L0C-P07MFG0-7700
Manufacture:
ODU
Package:
Datasheet:
S11L0C-P07MFG0-7700
Description:
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Product Attribute
Orientation
0
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome over Nickel
Number of Positions
7
Cable Opening
0.276" ~ 0.303" (7.00mm ~ 7.70mm)
Shell Size - Insert
1
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
Color
Silver
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C