MPC885CVR66
Manufacturer No:
MPC885CVR66
Datasheet:
MPC885CVR66
Description:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Voltage - I/O
3.3V
Display & Interface Controllers
Core Processor
MPC8xx
Package / Case
357-BBGA
RAM Controllers
DRAM
Base Part Number
MPC885
USB
USB 2.0 (1)
Co-Processors/DSP
Communications; CPM, Security; SEC
SATA
Security Features
Cryptography
Speed
66MHz
Additional Interfaces
HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Series
MPC8xx
Graphics Acceleration
No
Ethernet
10Mbps (3), 10/100Mbps (2)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)