MPC880CVR133
Manufacturer No:
MPC880CVR133
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC880CVR133
Description:
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Product Attribute
Ethernet
10Mbps (2), 10/100Mbps (2)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Part Status
Active
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Display & Interface Controllers
Core Processor
MPC8xx
Package / Case
357-BBGA
RAM Controllers
DRAM
Base Part Number
MPC880
USB
USB 2.0 (1)
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
SATA
Security Features
Speed
133MHz