MPC5200CVR400B
Manufacturer No:
MPC5200CVR400B
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
272-BBGA
Datasheet:
MPC5200CVR400B
Description:
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
In Stock
173 pcs On sales
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
2.5V, 3.3V
Display & Interface Controllers
Core Processor
PowerPC e300
Package / Case
272-BBGA
RAM Controllers
DDR, SDRAM
Base Part Number
PC5200
USB
USB 1.1 (2)
Co-Processors/DSP
SATA
Security Features
Speed
400MHz
Additional Interfaces
AC97, CAN, J1850, I²C, I²S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
Series
MPC52xx
Graphics Acceleration
No
Ethernet
10/100Mbps (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)