MCIMX6U5EVM10AC
Manufacturer No:
MCIMX6U5EVM10AC
Package:
624-LFBGA
Datasheet:
MCIMX6U5EVM10AC
Description:
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA
In Stock
163 pcs On sales
Supplier Device Package
624-MAPBGA (21x21)
Packaging
Tray
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 32-Bit
Part Status
Active
Display & Interface Controllers
Keypad, LCD
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Core Processor
ARM® Cortex®-A9
Package / Case
624-LFBGA
Speed
1.0GHz
Series
i.MX6DL
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C (TJ)