MCIMX6Q5EYM10AER
Manufacturer No:
MCIMX6Q5EYM10AER
Package:
624-LFBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6Q5EYM10AER
Description:
IC MPU I.MX6D ENHANCED 624FCBGA
Product Attribute
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Supplier Device Package
624-FCPBGA (21x21)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Cores/Bus Width
4 Core, 32-Bit
Part Status
Active
Display & Interface Controllers
Keypad, LCD
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Core Processor
ARM® Cortex®-A9
Package / Case
624-LFBGA, FCBGA
Speed
1.0GHz
Series
i.MX6Q
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C (TJ)