MCIMX6Q5EYM10ACR
Manufacturer No:
MCIMX6Q5EYM10ACR
Package:
624-LFBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6Q5EYM10ACR
Description:
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA
Product Attribute
Package / Case
624-LFBGA, FCBGA
RAM Controllers
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Base Part Number
MCIMX6
SATA
SATA 3Gbps (1)
Security Features
Speed
1.0GHz
Series
i.MX6Q
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
624-FCPBGA (21x21)
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
4 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V