MCIMX6D4AVT10AER
Manufacturer No:
MCIMX6D4AVT10AER
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
624-FBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6D4AVT10AER
Description:
I.MX6D ROM PERF ENHAN
Product Attribute
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Core Processor
ARM® Cortex®-A9
Package / Case
624-FBGA, FCBGA
RAM Controllers
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Co-Processors/DSP
Multimedia; NEON™ SIMD
USB
USB 2.0 + PHY (4)
Security Features
SATA
SATA 3Gbps (1)
Additional Interfaces
CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Speed
1.0GHz
Graphics Acceleration
Yes
Series
i.MX6D
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)