MCIMX6D4AVT10AD
Manufacturer No:
MCIMX6D4AVT10AD
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
624-FBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6D4AVT10AD
Description:
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA
Product Attribute
Package / Case
624-FBGA, FCBGA
RAM Controllers
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Co-Processors/DSP
Multimedia; NEON™ SIMD
USB
USB 2.0 + PHY (4)
Security Features
SATA
SATA 3Gbps (1)
Additional Interfaces
CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Speed
1.0GHz
Graphics Acceleration
Yes
Series
i.MX6D
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Supplier Device Package
624-FCBGA (21x21)
Packaging
Tray
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 32-Bit
Part Status
Active
Display & Interface Controllers
Keypad, LCD
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V