MCIMX6D4AVT10AC
Manufacturer No:
MCIMX6D4AVT10AC
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
624-FBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6D4AVT10AC
Description:
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA
Product Attribute
Speed
1.0GHz
Additional Interfaces
CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Series
i.MX6D
Graphics Acceleration
Yes
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
624-FCBGA (21x21)
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V