MC68340CAG25E
Manufacturer No:
MC68340CAG25E
Package:
144-LQFP
Datasheet:
MC68340CAG25E
Description:
IC MPU M683XX 25MHZ 144LQFP
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
5.0V
Display & Interface Controllers
Core Processor
CPU32
Package / Case
144-LQFP
RAM Controllers
DRAM
Base Part Number
MC68340
Speed
25MHz
Additional Interfaces
USART
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)