MC68340CAB25E
Manufacturer No:
MC68340CAB25E
Package:
144-BQFP
Datasheet:
MC68340CAB25E
Description:
IC MPU M683XX 25MHZ 144QFP
Packaging
Tray
Supplier Device Package
144-QFP (28x28)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
5.0V
Display & Interface Controllers
Core Processor
CPU32
Package / Case
144-BQFP
RAM Controllers
DRAM
Base Part Number
MC68340
Speed
25MHz
Additional Interfaces
USART
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)