MC68302EH25CB1
Manufacturer No:
MC68302EH25CB1
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
132-BQFP Bumpered
Datasheet:
MC68302EH25CB1
Description:
IC MPU M683XX 25MHZ 132QFP
Packaging
Tray
Supplier Device Package
132-PQFP (46x46)
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 8/16-Bit
Voltage - I/O
5.0V
Display & Interface Controllers
Core Processor
M68000
Package / Case
132-BQFP Bumpered
RAM Controllers
DRAM
Base Part Number
MC68302
USB
Co-Processors/DSP
Communications; RISC CPM
SATA
Security Features
Speed
25MHz
Additional Interfaces
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Series
M683xx
Graphics Acceleration
No
Ethernet
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)