MC68302CEH16C
Manufacturer No:
MC68302CEH16C
Package:
132-BQFP Bumpered
Datasheet:
MC68302CEH16C
Description:
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP
Product Attribute
Core Processor
M68000
Package / Case
132-BQFP Bumpered
RAM Controllers
DRAM
Base Part Number
MC68302
USB
Co-Processors/DSP
Communications; RISC CPM
Speed
16MHz
Additional Interfaces
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
132-PQFP (46x46)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 8/16-Bit
Voltage - I/O
5.0V