181-015-113R561
Manufacturer No:
181-015-113R561
Manufacture:
NorComp Inc.
Package:
Datasheet:
181-015-113R561
Description:
CONN DSUB HD PLUG 15POS R/A SLDR
Product Attribute
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Color
Black
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
181
Number of Rows
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Packaging
Tray
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub, High Density
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Type
Signal
Number of Positions
15
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
3A