YB02WKW01-5D12-JD
Manufacturer No:
YB02WKW01-5D12-JD
Manufacture:
NKK Switches
Package:
Datasheet:
YB02WKW01-5D12-JD
Description:
INDICATOR PB RND AMB 12V ILLUM
Product Attribute
Ratings
AC
Ingress Protection
Voltage
12V
Panel Cutout Shape
Round
Features
Millicandela Rating
Lens Size
15.00mm Dia
Panel Cutout Dimensions
0.63" (16.00mm)
Lamp Color
Amber
Lens Color
Amber
Lens Style
Round with Flat Top
Part Status
Active
Viewing Angle
Type
LED
Lens Transparency
Clear
Series
YB
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current
20mA