MS12ANW03
Manufacturer No:
MS12ANW03
Manufacture:
NKK Switches
Package:
Datasheet:
MS12ANW03
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V
Product Attribute
Contact Finish
Silver
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Length
5.10mm
Electrical Life
25,000 Cycles
Series
MS
Mechanical Life
100,000 Cycles
Circuit
SPDT
Operating Force
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
On-On
Packaging
Bulk
Contact Material
Silver Alloy
Part Status
Active
Actuator Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Type
Standard
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating - AC
125V
Switch Travel
2.20mm
Current Rating (Amps)
6A (AC)
Company Profile
MS12ANW03 Relevant information
MS12
MS12
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 6V
MS12 15102
MS12 15102
ICL 150 OHM 25% 2A 13.5MM
MS12 15102-A
MS12 15102-A
ICL 150 OHM 25% 2A 13.5MM
MS12 15102-B
MS12 15102-B
ICL 150 OHM 25% 2A 13.5MM
MS12-1A87-75D
MS12-1A87-75D
RELAY REED SPST 500MA 12V
MS12-1A87-75L
MS12-1A87-75L
RELAY REED SPST 500MA 12V