UUJ1C471MNQ1MS
Manufacturer No:
UUJ1C471MNQ1MS
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUJ1C471MNQ1MS
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
In Stock
588 pcs On sales
Product Attribute
Ratings
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
470µF
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
360mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
Polarization
Polar
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
16V
Series
UUJ
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C