URY2W6R8MHD
Manufacturer No:
URY2W6R8MHD
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
URY2W6R8MHD
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
In Stock
398 pcs On sales
Product Attribute
Capacitance
6.8µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
38mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
60.8mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
450V
Series
URY
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C