UKT1V472MHD
Manufacturer No:
UKT1V472MHD
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UKT1V472MHD
Description:
35V 4700UF 20% AUDIO-LEADED
In Stock
41 pcs On sales
Product Attribute
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V
Series
UKT
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
4700µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.91A @ 120Hz
Applications
Audio
Ripple Current @ High Frequency
2.197A @ 10kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)