UBX1C332MHL
Manufacturer No:
UBX1C332MHL
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UBX1C332MHL
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
In Stock
100 pcs On sales
Product Attribute
Ratings
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Capacitance
3300µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
871mA @ 120Hz
Applications
Automotive
Ripple Current @ High Frequency
1.3A @ 100kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
16V
Series
UBX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C