PCF1C221MCL9GS
Manufacturer No:
PCF1C221MCL9GS
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCF1C221MCL9GS
Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD
In Stock
777 pcs On sales
Product Attribute
Voltage - Rated
16V
Type
Polymer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
PCF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Capacitance
220µF
Ripple Current @ High Frequency
5.05A @ 100kHz
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm