PESD3V3W1BCSFYL
Manufacturer No:
PESD3V3W1BCSFYL
Manufacture:
Nexperia USA Inc.
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
PESD3V3W1BCSFYL
Description:
PESD3V3W1BCSF/SOD962/SOD962
Product Attribute
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
0.5pF @ 1MHz
Type
Zener
Supplier Device Package
DSN0603-2
Series
TrEOS
Voltage - Breakdown (Min)
6.8V (Typ)
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5.1V (Typ)
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20A (8/20µs)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Power - Peak Pulse
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)