74HC4066PW-Q100,11
Manufacturer No:
74HC4066PW-Q100,11
Manufacture:
Nexperia USA Inc.
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
74HC4066PW-Q100,11
Description:
IC MUX/DEMUX 16CH ANLG 14TSSOP
Product Attribute
Base Part Number
74HC4066
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3.5pF
Charge Injection
Number of Circuits
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
14-TSSOP
Series
Automotive, AEC-Q100
On-State Resistance (Max)
95Ohm
Crosstalk
-60dB @ 1MHz
Voltage - Supply, Dual (V±)
Packaging
Cut Tape (CT)
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
30ns, 20ns
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V
-3db Bandwidth
200MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
1µA
Package / Case
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Switch Circuit
SPST - NO
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
3Ohm