NHD-2.4-240320SF-CTXL#-FTN1
Manufacturer No:
NHD-2.4-240320SF-CTXL#-FTN1
Manufacture:
Newhaven Display, Intl.
Package:
Datasheet:
NHD-2.4-240320SF-CTXL#-FTN1
Description:
DISPLAY LCD TFT TOUCH 40ZIF
Part Status
Obsolete
Touchscreen
Resistive
Display Mode
Transmissive
Display Type
TFT - Color
Viewing Area
38.72mm W x 54.36mm H
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Series
Background Color
Dot Size
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)