CR2450//09T1BWW
Manufacturer No:
CR2450//09T1BWW
Manufacture:
Murata Electronics North America
Package:
Datasheet:
CR2450//09T1BWW
Description:
CR STANDARD
Product Attribute
Voltage - Rated
3V
Shelf Life Start
Size / Dimension
0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)
Battery Cell Size
Coin, 24.5mm
Battery Chemistry
Lithium Manganese Dioxide
Termination Style
Requires Holder
Series
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 77°F (10°C ~ 25°C)
Capacity
610mAh
Shelf Life
Part Status
Active
Shipping Info
Discharge Rate
200µA
Company Profile
CR2450//09T1BWW Relevant information
CR2430
CR2430
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM