LQP03HQ3N5B02D
Manufacturer No:
LQP03HQ3N5B02D
Manufacture:
Murata Electronics
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
LQP03HQ3N5B02D
Description:
FIXED IND 3.5NH 500MA 170 MOHM
Product Attribute
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1nH
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Inductance
3.5nH
Frequency - Self Resonant
7GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Material - Core
Non-Magnetic
Type
Thin Film
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series
LQP03
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
20 @ 500MHz
Current Rating (Amps)
500mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.42mm)