MT61K512M32KPA-16B
Manufacturer No:
MT61K512M32KPA-16B
Manufacture:
Micron
Package:
FBGA-180
Datasheet:
MT61K512M32KPA-16B
Description:
DRAM GDDR6 16G 512MX32 FBGA DDP
Product Attribute
Subcategory
Memory & Data Storage
Manufacturer
Micron Technology
Organization
512 M x 32
Product Type
DRAM
Data Bus Width
32 bit
Mounting Style
SMD/SMT
RoHS
Details
Package / Case
FBGA-180
Type
SDRAM - GDDR6
Product Category
DRAM
Brand
Micron
Moisture Sensitive
Yes
Series
MT61K
Factory Pack Quantity
1260
Packaging
Tray
Maximum Operating Temperature
+ 95 C
Memory Size
16 Gbit
Minimum Operating Temperature
0 C
Company Profile
MT61K512M32KPA-16B Relevant information
MT61K256M32JE-12:A TR
MT61K256M32JE-12:A TR
IC RAM 8G PARALLEL 1.5GHZ FBGA
MT61K256M32JE-12A
MT61K256M32JE-12A
DRAM GDDR6 8G 256MX32 FBGA
DRAM GDDR6 8G 256MX32 FBGA
MT61K256M32JE-13:A
MT61K256M32JE-13:A
IC RAM 8G PARALLEL 1.625GHZ
MT61K256M32JE-13:A TR
MT61K256M32JE-13:A TR
IC RAM 8G PARALLEL 1.625GHZ
MT61K256M32JE-14:A
MT61K256M32JE-14:A
IC RAM 8G PARALLEL 1.75GHZ