TC1265-1.8VOA
Manufacturer No:
TC1265-1.8VOA
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
TC1265-1.8VOA
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA 8SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 800mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Quiescent (Iq)
130µA
Base Part Number
TC1265
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Output
800mA
PSRR
64dB (1kHz)