TC1016-3.3VLTTR
Manufacturer No:
TC1016-3.3VLTTR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
TC1016-3.3VLTTR
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SC70-5
Product Attribute
PSRR
58dB (1kHz)
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 80mA
Supplier Device Package
SC-70-5
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Quiescent (Iq)
90µA
Base Part Number
TC1016
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
80mA