TC1015-4.0VCT713
Manufacturer No:
TC1015-4.0VCT713
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
TC1015-4.0VCT713
Description:
IC REG LINEAR 4V 100MA SOT23-5
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Input (Max)
6V
Output Type
Fixed
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 100mA
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
SOT-23-5
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)
80µA
Base Part Number
TC1015
Voltage - Output (Min/Fixed)
4V
Control Features
Enable
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
PSRR
64dB (1kHz)
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C