PIC32MX440F128HT-80I/PT
Manufacturer No:
PIC32MX440F128HT-80I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
PIC32MX440F128HT-80I/PT
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
64-TQFP (10x10)
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
53
Core Processor
MIPS32® M4K™
Speed
80MHz