PIC24FJ64GB004T-I/PT
Manufacturer No:
PIC24FJ64GB004T-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC24FJ64GB004T-I/PT
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Series
PIC® XLP™ 24F
Data Converters
A/D 13x10b
RAM Size
8K x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Base Part Number
PIC24FJ64GB004
Packaging
Digi-Reel®
Program Memory Size
64KB (22K x 24)
EEPROM Size
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
44-TQFP (10x10)
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
33
Speed
32MHz