PIC18LF27K42T-I/SO
Manufacturer No:
PIC18LF27K42T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC18LF27K42T-I/SO
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SOIC
Product Attribute
RAM Size
8K x 8
Base Part Number
PIC18LF27K42
Packaging
Cut Tape (CT)
Program Memory Size
128KB (64K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
25
Speed
64MHz
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)