PIC18F66K80T-I/PT
Manufacturer No:
PIC18F66K80T-I/PT
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
64-TQFP
Datasheet:
PIC18F66K80T-I/PT
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Product Attribute
Speed
64MHz
Package / Case
64-TQFP
Series
PIC® XLP™ 18K
Data Converters
A/D 11x12b
RAM Size
3.6K x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
PIC18F66K80
Packaging
Digi-Reel®
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
64-TQFP (10x10)
Connectivity
ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V