PIC16LF19155T-I/MV
Manufacturer No:
PIC16LF19155T-I/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16LF19155T-I/MV
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Product Attribute
RAM Size
1K x 8
Base Part Number
PIC16LF19155
Packaging
Tape & Reel (TR)
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
28-UQFN (4x4)
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
24
Speed
32MHz
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Series
PIC® XLP™ 16F