PIC16HV616-I/ML
Manufacturer No:
PIC16HV616-I/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16HV616-I/ML
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Product Attribute
Number of I/O
11
Core Processor
PIC
Speed
20MHz
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Series
PIC® 16F
Data Converters
A/D 8x10b
RAM Size
128 x 8
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16HV616
Packaging
Tube
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supplier Device Package
16-QFN (4x4)
Connectivity
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5V