PIC16F883T-I/ML
Manufacturer No:
PIC16F883T-I/ML
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F883T-I/ML
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Product Attribute
Number of I/O
24
Core Processor
PIC
Speed
20MHz
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Series
PIC® 16F
Data Converters
A/D 11x10b
RAM Size
256 x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
PIC16F883
Packaging
Tape & Reel (TR)
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
28-QFN (6x6)
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V