PIC16F873AT-I/ML
Manufacturer No:
PIC16F873AT-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F873AT-I/ML
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Product Attribute
Speed
20MHz
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Series
PIC® 16F
Data Converters
A/D 5x10b
RAM Size
192 x 8
Oscillator Type
External
Base Part Number
PIC16F873A
Packaging
Digi-Reel®
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
28-QFN (6x6)
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V