PIC16C63A-20I/SP
Manufacturer No:
PIC16C63A-20I/SP
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C63A-20I/SP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP
In Stock
160 pcs On sales
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
22
Core Processor
PIC
Speed
20MHz
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series
PIC® 16C
Data Converters
RAM Size
192 x 8
Oscillator Type
External
Core Size
8-Bit
Base Part Number
PIC16C63A
Packaging
Tube
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
EEPROM Size
Program Memory Type
OTP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
28-SPDIP
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V