MIC59300-1.2WU
Manufacturer No:
MIC59300-1.2WU
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
MIC59300-1.2WU
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 3A TO263-5
In Stock
175 pcs On sales
Product Attribute
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 3A
Supplier Device Package
TO-263-5
Package / Case
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Part Number
MIC59300
Control Features
Enable
Current - Output
3A
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
65dB ~ 55dB (10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
3.8V