MIC5528-3.3YMT-T5
Manufacturer No:
MIC5528-3.3YMT-T5
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MIC5528-3.3YMT-T5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6TDFN
Series
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA
Output Type
Fixed
Current - Supply (Max)
65µA
Supplier Device Package
6-TDFN (1.2x1.2)
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)
55µA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
70dB ~ 60dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C