MIC5504-2.5YM5-T5
Manufacturer No:
MIC5504-2.5YM5-T5
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5504-2.5YM5-T5
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Product Attribute
Output Type
Fixed
Current - Supply (Max)
65µA
Supplier Device Package
SOT-23-5
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)
55µA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
300mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA