MIC5366-2.8YMT-TZ
Manufacturer No:
MIC5366-2.8YMT-TZ
Package:
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet:
MIC5366-2.8YMT-TZ
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4TMLF
Supplier Device Package
4-TMLF® (1x1)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
39µA
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA