MIC5317-3.3YD5-T5
Manufacturer No:
MIC5317-3.3YD5-T5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5317-3.3YD5-T5
Description:
IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5
Product Attribute
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
39µA
Base Part Number
MIC5317
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA