MIC5239-1.5YMM
Manufacturer No:
MIC5239-1.5YMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC5239-1.5YMM
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 8MSOP
In Stock
300 pcs On sales
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA (Typ)
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
Package / Case
Supplier Device Package
8-MSOP
Base Part Number
MIC5239
Current - Quiescent (Iq)
45µA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C