MIC5205-3.8YM5-TR
Manufacturer No:
MIC5205-3.8YM5-TR
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5205-3.8YM5-TR
Description:
IC REG LINEAR 3.8V 150MA SOT23-5
Product Attribute
Number of Regulators
1
PSRR
75dB (100Hz)
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Input (Max)
16V
Output Type
Fixed
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
2.5mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Max)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Base Part Number
MIC5205
Current - Quiescent (Iq)
150µA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.8V
Current - Output
150mA