MIC5202-3.3YM
Manufacturer No:
MIC5202-3.3YM
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC5202-3.3YM
Description:
IC REG LINEAR 3.3V/3.3V 8SOIC
In Stock
155 pcs On sales
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Quiescent (Iq)
1.5mA
Base Part Number
MIC5202
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V, 3.3V
Control Features
Enable
Current - Output
100mA, 100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators
2
PSRR
Output Configuration
Positive
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tube
Voltage - Input (Max)
26V
Output Type
Fixed
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA, 0.35V @ 100mA